Kas yra NA?

Narkomanai anonimai yra 12 Žingsnių draugija, panaši į Anoniminių alkoholikų. Tai paprasta, dvasinė, ne religinė programa, skirta sveikstantiems priklausomiesiems, kad padėtų vieni kitiems išlikti švariems. Susirinkimai vyksta visoje Lietuvoje (taip pat ir daugiau nei 120 šalių). Daugiau, žiūrėkite žemiau pateiktus klausimus „Kaip tai veikia?“…

Kas gali lankytis susirinkimuose?

Vienintelė sąlyga, kad nariai norėtų nustoti vartoti. Šiuo sakiniu neteigiama, kad “jau turi būti švarūs”, tiesiog “norą nustoti vartoti”.
Žmonės, dalyvaujantys narkotikų reabilitaciniuose programose, pavyzdžiui metadono ir panašiai, taip pat yra laukiami NA susirinkimuose.

Kaip tai veikia?

Priklausomieji lanko susirinkimus, dalinasi savo sveikimu, dirba su 12 Žingsnių ir nuolat palaiko vienas kitą sunkiais laikotarpiais, kada atrodo, jog vartojimas yra išeitis.

Kur ir kada vyksta artimiausiais susirinkimas?

Pabandykite paieškoti vietovės nustatymuose pagrindiniame puslapyje.

Ar aš galiu atsivesti draugą moraliniam palaikymui?

Taip. Dauguma susirinkimų yra atviri visiems, įskaitant draugus. Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie yra pažymėti kaip “uždari”. Tai reiškia, kad jie skirti tik nariams. Tai turi būti aiškiai pažymėta atspausdintuose sąrašuose ir susirinkimų vietovės informacijos puslapyje.

Kuo NA skiriasi nuo AA?

1953 m. AA padėjo susikurti NA, suteikdami leidimą NA nariams pritaikyti jų tradicijas ir žingsnius. Esminis šių dviejų programų skirtumas tas, kad AA pagrindinį dėmesį skiria alkoholiui ir alkoholizmui, kai tuo tarpu NA pagrindinis dėmesys skiriamas sveikimui nuo priklausomybės. NA mes esame įsitikinę, kad narkotikų vartojimas, įskaitant alkoholį, yra priklausomybės ligos požymis.

Kaip aš galiu rasti NA susirinkimus kitose vietovėse ar įvairiose pasaulio šalyse?

Visos paieškos parinktys yra mūsų susirinkimų puslapyje. Nuorodos pateikiamos mūsų puslapyje ir NA Pasaulinės Tarnybos svetainėje. Mes stengiamės užtikrinti tikslumą, tačiau, kadangi mūsų nariai pateikia susirinkimų laikų ir vietų duomenis, negalime užtikrinti, kad informacija yra visiškai tiksli (pavyzdžiui, susirinkimų vietos gali būti pasikeitusios). Kreipiantis į vietines ir regionines pagalbos linijas ar interneto svetaines (taip pat išvardintas www.na.org), dažniausiai pateikiama tikslesnė informacija apie susirinkimus.

Ar dauguma narių yra priklausomi nuo heroino?

Yra tikimybė, kad susikūrus NA, dauguma mūsų narių vartojo heroiną. Šiandien, kaip nurodyta Draugijos apklausoje, mūsų nariai vartoja įvairius narkotikus, įskaitant alkoholį. Įdomu tai, kad 89% apklaustųjų nurodo, kad alkoholis yra vienas iš reguliariai vartojamų narkotikų. Šioje apklausoje taip pat pateikiama informacija apie užimtumo statusą, profesiją, lytį ir amžių. Mūsų pagrindinis įsitikinimas yra tas, kad priklausomybė yra liga ir ji nėra susijusi su konkrečia medžiaga. Daugiau informacijos rasite narystės Pasaulio apklausoje.

Kaip NA palaiko paauglius?

Paaugliai yra laukiami visuose NA susirinkimuose. Jei vietinėje NA bendruomenėje yra specialiai jauniems žmonėms skirtų susirinkimų, jie bus nurodyti susirinkimų tvarkaraštyje. Nors bet kuris NA narys yra laukiamas bet kuriame NA susirinkime, specialiai jaunimui skirti susirinkimai gali padėti jaunesniems priklausomiesiems surasti bendraamžių. Peržiūrėkite šį lankstinuką “Priklausomas jaunimas priklausomam jaunimui” arba “NA jaunimo tėvams ir globėjams”.

Ar vis dar vartojantys narkotikus, gali lankyti NA susirinkimus?

Taip, jie yra daugiau nei laukiami susirinkimuose. Iš tiesų, dauguma mūsų narių atėjo į susirinkimus vis dar vartodami narkotikus ir šiandien yra nebevartojantys bei sveikstantys. Jeigu narys yra vis dar vartojantis, jis arba ji bus paprašyti susilaikyti nuo kalbėjimo susirinkimo metu. Vietoj to, šie priklausomieji yra skatinami kalbėtis su nariais per pertrauką arba prieš ar po susirinkimo.

Kokios yra sąlygos vienišiems tėvams?

Ar vaikai yra laukiami susirinkimuose? Daugumoje grupių ramiai besielgiantys ir tėvų prižiūrimi vaikai yra laukiami. Kartais grupė savo nariams gali pasiūlyti vaikų priežiūros paslaugas. Dėl papildomos informacijos kreipkitės į vietinę NA pagalbos liniją arba ieškokite susirinkimų vietiniame NA susirinkimų adresų kataloge, kuriame nurodoma vaikų priežiūra arba susirinkimai į kuriuos galima ateiti su vaikais.

Jeigu aš vartoju medikamentus, ar tai reiškia, kad nesu švarus?

NA yra visiško susilaikymo programa ir nariai nurodo laiką (dienas, savaites, mėnesius, metus) be narkotikų vartojimo kaip „švaros laikotarpį“. Kadangi Narkomanų anonimų programa grįsta visišku susilaikymu, asmuo, vartojantis narkotikus pakeičiančius medikamentus, nelaikomas nevartojančiu. Tokie asmenys yra skatinami ir kviečiami lankytis NA susirinkimuose, tačiau susirinkimų metu jų yra prašoma klausytis, o ne kalbėti ir siūlo kalbėtis su nariais per pertrauką ar prieš arba po susirinkimo. Tokio formato susirinkimai padeda išsaugoti sveikimo atmosferą. Nariams, kuriems būtina vartoti išrašytus vaistus medicinos ar psichikos sveikatos klausimais, rekomenduojame perskaityti knygelę “Ligos metu”. Šiame leidinyje pateikiama naudinga, patirtimi pagrįsta informacija apie vaistus ir ligas, ir apibūdina mintį, kad sprendimas vartoti vaistus paliekamas nariui, gydytojui ir globėjui. Šis lankstinukas buvo parašytas padėti nariams, kurie pasiekė visišką susilaikymą nuo narkotikų ir susiduria su poreikiu vartoti vaistus.

Kas vyksta NA susirinkimuos?

NA susirinkimuose du ar daugiau priklausomųjų susirenka sveikti nuo priklausomybės ligos. Nariai padeda vieni kitiems, dalindamiesi patirtimi apie tai, kaip jie tvarkosi su savo gyvenimu be narkotikų. Kai kuriuose susirinkimuose yra spykeriai/kalbėtojai, kurie dalijasi savo patirtimi kaip nustoti vartoti ir išlikti švariais. o kiti turi struktūrizuotą formatą, orientuotą į NA literatūrą (mūsų Pagrindinis tekstas, lankstinukai arba mūsų Kasdienių apmąstymų meditacijos knyga). Visuose susirinkimuose dėmesys sutelkiamas į sveikimą ir pagalbą vienas kitam sveikime.

Ko man tikėtis pirmą kartą atėjus į NA susirinkimą?

Ar man reikia kalbėti? Įprastai susirinkimą veda lyderis arba pirmininkas. Yra paskirtas tam tikras laikas, kurio metu nariai dalinasi savo patirtimi, stiprybe ir viltimi išlikti švariems. Mes raginame tave atvykti šiek tiek anksčiau, kad galėtum pasikalbėti su kai kuriais nariais ir pasiimti literatūros prieš prasidedant susirinkimui.

Ar NA yra susijusi su religinėmis organizacijomis?

Ne. NA programa yra paremta dvasiniais principais ir nėra susijusi su jokia religija. Nors mūsų žingsniai ragina mus atrasti ir patikėti „jėga, galingesne už mus pačius“, tai yra kiekvieno nario asmeninis sprendimas. Nariai asmeniškai pasirenka “jėgą, galingesnę už juos pačius”. Narių įsitikinimai svyruoja nuo gamtos iki organizuotos religijos, nuo jokio tikėjimo, kad tokia jėga egzistuoja, iki tikėjimo negyvais objektais, pvz., akmens jėga. Nariai yra laisvi pasirinkti tikėjimą, kuris jiems yra tinkamas ir draugijoje tam nėra jokių prieštaravimų. Mes suprantame tai kaip mūsų programos stiprybę – besąlyginę narių laisvę pasirinkti asmeninį tikėjimą ir NA susirinkimuose mes galime išgirsti narius, teigiančius, kad tai buvo patraukli ir saugi draugijos pusė. NA neprieštarauja jokiai religijai. Mūsų narių patirtis parodė, kad dvasiniai principai veikia visiems nariams, nuo pamaldžiai religinių iki ateistų ir agnostikų.

Kas yra priklausomasis?

Daugelis iš mūsų apie tai ilgai nė nemąsto. Mes žinom! Visas mūsų gyvenimas bei mintys vienaip ar kitaip sukosi apie narkotikus: kaip jų gauti, vartoti ir kaip rasti būdų bei galimybių gauti dar. Mes gyvenome, kad vartotume, ir vartojome, kad gyventume. Kalbant paprastai, priklausomasis – tai vyras ar moteris, kurio gyvenimą valdo narkotikai. Mes esame žmonės, kuriuos užvaldė chroniška ir progresuojanti liga, ir jos baigtis visada ta pati: kalėjimas, ligoninė ir mirtis.

Ar NA skirta man?

Į šį klausimą kiekvienas potencialus narys atsako pats sau. Pagalbai siūloma perskaityti kai kuriuos informacinius lankstinukus, pradedant nuo “Ar aš esu priklausomas?” ir “Sveiki atvykę į NA”, “Jei tu esi priklausomas, NA gali padėti”. Narkomanai Anonimai siūlo sveikimą priklausomiesiems visame pasaulyje. Mes telkiame dėmesį į priklausomybės ligą, o ne į konkrečius narkotikus. Mūsų žinia yra pakankamai plati ir patraukli bet kurios socialinės klasės ar tautybės priklausomiesiems. Kai nauji nariai ateina į susirinkimus, mūsų vienintelis susidomėjimas yra jų noras išsilaisvinti nuo aktyvios priklausomybės ir kaip mes galime jiems padėti. (Tai veikia: kaip ir kodėl?, “Trečia Tradicija”)

Ar NA narystė kainuoja?

Ar esate konsultantai? NA nėra jokio stojamojo ar nuolatinio nario mokesčio. Vienintelė sąlyga tapti draugijos nariu yra noras nustoti vartoti. Mes nesame profesionalūs patarėjai ar psichologai; mes esame sveikstantys priklausomieji, kurie dalinasi savo patirtimi, kad padėti vieni kitiems išlikti švariems. Ar NA alkoholis yra laikomas narkotiku? Galvojimas apie alkoholį, kaip apie medžiagą kitokią nei narkotikai, daugelį priklausomųjų atvedė prie atkryčio. Prieš ateinant į NA, daugelis iš mūsų alkoholį išskirdavo, tačiau mes negalime leisti sau klysti. Alkoholis yra narkotikas. Mes esame žmonės, sergantys priklausomybės liga ir norėdami sveikti, privalome susilaikyti nuo bet kokių narkotikų. Pagrindinis Tekstas, skyrius „Kaip tai veikia?“

Kas yra globa?

Kaip yra paaiškinta mūsų knygoje ir informaciniuose lankstinukuose, Globa yra dviejų NA narių tarpusavio santykiai, kada didesnę patirtį turintis narys padeda naujam nariui mokytis gyventi be narkotikų ir kaip pritaikyti Dvylikos žingsnių principus.

Ar NA pasirašo teismo korteles/sprendimus?

Kai kuriuose NA susirinkimuose teismo kortelės/sprendimai yra pasirašomi. Tokį sprendimą priima konkrečios namų grupės nariai arba visa apskritis. Dėl tikslesnės informacijos, geriausia kreiptis į susirinkimo vedantįjį.